Утрински Весник
Македонија

Ковачевски: СДСМ е потребна во Собранието за да продолжат реформските и прогресивните политики,нема да се откажеме од европската иднина

Kovachevski.jpeg

 

„Ние подаваме рака за обединување на сите граѓани, на сите членови на партијата со цел да СДСМ биде во парламентот застапен на ниво да може да влијае на продолжување на реформските и на прогресивните одлуки кои што треба да се носат во наредниот период”, порача претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во вечерашното интервју во „Тема на денот”, на телевизија Сител.

„Ние подаваме рака на сите прогресивни граѓани кои сакаат да ја видат земјата во ЕУ. Тоа се гласачи кои традиционално гласаат за прогресивна СДСМ. Благодарение на нас, на СДСМ, Македонја стана земја членка на НАТО и земја која што ги отвори преговорите со ЕУ. Претседававме со ОБСЕ една година и бевме домаќин на преговори помеѓу други две држави кои што имаат нерешени прашања помеѓу себе. Ние станавме за 7 години од заробена држава, слободна демократска држава која што стана фактор на стабилност на Балканот”, рече Ковачевски.

Во интервјуто Ковачевски, посочи дека СДСМ има јасна визија и план за Македонија како земја членка на ЕУ и од тој пат нема да се откажат.

„Ние презентираме една јасна визија со јасен план за Македонија како земја членка на ЕУ. А од друга страна имаме некоја маглива алтернатива која што алтернатива не нуди јасен план. Нуди една класична реприза на она што го гледавме 11 години од 2006 до 2016 година во време на ВМРО – ДПМНЕ. Јас сум човек кој што не се откажува, таков е и нашиот слоган. Ние на овие избори не учествуваме на олимписки игри каде што е важно да се учествува, туку учествуваме да победиме. Се разбира дека работиме, имаме уште неколку дена од кампања за да допреме до секој граѓанин со цел да имаме што подобар резултат”, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Можете да прочитате

Затвореник истепал полицаец во затворот Идризово

Утрински Весник

Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд на правдата да ја прекине

Сиљановска Давкова oд Матарела побарала гаранции за евроинтеграциите