Утрински Весник
Бизнис

Ковачевски навести дека ќе има проблем со млекото поради војната во Украина

Ковачевски навести дека ќе има проблем со млекото поради војната во Украина

Премиерот Димитар Ковачевски најави нови економски мерки, пред се’ во делот на маржите и разликата во цените, коментирајќи дека никој не може во време на криза да печали на грбот на граѓаните.

dobivaj vesti na viber

Премиерот навести дека се јавува криза со млекото.

„Ќе има проблем кај млелото. Се јавува криза. Ќе имам утре состанок со министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, ќе разговараме кои мерки ќе ги преземеме“, изјави Ковачевски додавајќи дека кризата е последица на војната во Украина.

Рече дека недостиг на млеко веќе има во некои региони во светот.

Можете да прочитате

Бочварски: Наша цел е да создаваме услови на континуитет на градежна експанзија во земјата

Ковачевски: Со „гарантирана цена“ и пониски маржи го спречуваме ценовниот шок

Замрзнувањето на цените не го решава проблемот, потребен е комплетно нов ресет, порача Мицкоски