Утрински Весник
Спорт

Корда му предаде на Хачанов, Рибакина убедлива против Остапенко

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Карен Хачанов е првиот полуфиналист на машкиот дел од турнирот во Мелбурн. Во женска конкуренција, место меѓу најдобрите четири избори Елена Рибакина.

dobivaj vesti na viber

Рускиот тенисер водеше со 7:6 (5), 6:3, 3:0 кога Себастијан Корда го предаде мечот поради повреда.

Почетокот ветуваше дека ќе гледаме навистина возбудлив натпревар и џиновска борба, но повредата на зглобот на раката со која се здоби Себастијан Корда во вториот сет многу му ја олесни работата на Хачанов.

Хачанов во полуфиналето ќе игра со победникот од мечот Стефанос Циципас и Јиржи Лехечка.

Кај дамите дуелот на грен слем шампионките го доби Рибакина. Актуелната шампионка на Вимблдон славеше во два сета против Елена Остапенко, која во 2017 година го освои Ролан Гарос.

Русинката која се натпреварува под знамето на Казахстан победи со 6:2, 6:4. Инаку, во претходното коло, Рибакина ја елиминираше светската број 1, Ига Швјонтек.

Во полуфиналето, Рибакина ќе игра со победничката од мечот меѓу Џесика Пегула и Викторија Азаренка.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија