Утрински Весник
Бизнис

Конфискувани 700 милиони долари од Банкмен-Фрид, основачот на неуспешната крипто-берза

Конфискувани 700 милиони долари од Банкмен-Фрид, основачот на неуспешната крипто-берза

Американските федерални обвинители заплениле имот од речиси 700 милиони долари од основачот на „FTX“, Сем Бенкмен-Фрид, главно во форма на акции на Robinhood, се вели во судската пријава што ја објави Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Тој беше обвинет за кражба на милијарди долари од клиенти на берза за криптовалути, со цел да ги исплати долговите на неговиот „хеџ“ фонд фокусиран на крипто.

Се изјасни за невин, а судењето е закажано дури за во октомври годинава.

Американското Министерство за правда го обелодени запленувањето на акциите на Robinhood претходно овој месец, а вчера достави комплетна листа на запленети средства, вклучувајќи готовина чувана во различни банки и средства депонирани на крипто берзата Binance.

Сопственоста на запленетите акции на Robinhood, проценети на околу 525 милиони долари, беше предмет на спорови меѓу Сем Банкмен-Фрид и крипто фирмата BlockFi, која банкротираше.

Можете да прочитате

Ковачевски: Со повратот на ДДВ кон стопанството ја поддржуваме конкурентноста и ликвидноста на компаниите

Ковачевски: Речиси 200 компании ќе плаќаат данок на солидарност

Синдикатот на УПОЗ: Бесими го остави и претседателот на државата без плата