Утрински Весник
Култура

Концертен спектакл на македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и Ирина Мурезану во Нови Сад

Концертен спектакл на македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и Ирина Мурезану во Нови Сад

По успешните концерти во „Коларац“ во Белград и Македонската филхармонија во Скопје, патувачкиот омнибус на македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и светски познатата виолинистка Ирина Мурезану го најавуваат следниот концертен спектакл – овој пат пред публиката во Нови Сад.

dobivaj vesti na viber

Ова е уште едно во низата интернационални гостувања на „Профундис“ оваа сезона по спектакуларните настапи на сцената на престижниот фестивал „Раванелиус“ во Србија и „Котор арт“ во Црна Гора.

„Да се настапува на иста сцена со Ирина Мурезану со нашата концертна турнеја во Скопје, Белград, а сега и во Нови Сад, е вистинска чест. Нејзината виртуозност и страст кон виолината се неспоредливи, а спојувајќи ги заедно со нашиот камерен оркестар „Профундис“, создаваме музичко искуство што ќе допре до срцата на новосадската публика. Концертот е прослава на универзалниот јазик на музиката и ги повикуваме сите да ни се придружат на оваа незаборавна вечер“, изјави Ѓурѓица Дашиќ, уметнички директор и диригент на камерниот оркестар „Профундис“.

Романската виолинистка Ирина Мурезану ги освојува срцата на публиката и на критичарите со нејзините возбудливи, елегантни и искрени изведби на класичниот, романтичен и модерен репертоар. Бостон Глоуб ја пофали како „не само виртуоз, туку и уметник“, а „Лос Анџелес тајмс“ напиша дека нејзиниот „музички сјај, топена лирика и колоритна концепција ја прават изведбата на Ирина Мурезану особено восхитувачка“. Свири на виолина од 450.000 евра и е лауреат и добитничка на главната награда на натпреварите за виолина во „Монтреал интернационал“, „Вашингтон интернационал“, „Про музицис интернационал“ и наградата „Кралица Елизабета Втора“.

Инаку, настанот ќе се одржи на 23 септември (сабота), со почеток во 20 часот, во новосадската синагога, а билетите се достапни преку продажната мрежа на Gigs Tix во Србија.

Можете да прочитате

Единствениот македонски краток филм „Mавера“ вечерва на „Браќа Манаки“

Британскиот музеј бара помош за пронаоѓање на 2.000 украдени артефакти

Отворен театарскиот фестивал Денови на комедија Куманово