Утрински Весник
Спорт

Коко Гоф го освои Ју-ес опен

Коко Гоф го освои Ју-ес опен

Младата Американка Коко Гоф победи на Ју-ес опен. Во големото финале, Гоф ја победи Арина Сабаленка со 2:1 (2:6, 6:3, 6:3). Мечот на „Артур Еш“ траеше два часа и осум минути.

dobivaj vesti na viber

Коко Гоф со спектакуларен пресврт успеа да дојде до својата прва грен слем титула во кариерата.

Сабаленка, која од понеделник ќе биде број 1 на ВТА листата, целосно доминираше во првиот сет. Без никаков проблем, со два брејка, дојде до 6:2.

Белорусинката подобро влезе и во вториот сет, но неразбриливо го загуби ритамот и дозволи на Гоф целосно да се врати во мечот со своите грешки.

Откако израмнинна 1:1 во сетови, полна со самодоверба, Гоф во решавачкиот сет експресно дојде до 4:0. По петтиот гем Сабаленка побара медицински тај-аут. Потоа и го одзеде сервисот на противничката, но повеќе од тоа не можеше.

Во гемот во кој сервираше за победа Гоф не загуби ниту еден поен.

Можете да прочитате

Шампионскиот дрес на Чембрлен продаден за речиси 5.000.000 долари

Истрага против четворица играчи на ПСЖ поради навредливи песни

Барса обвинета за корупција, претседателите на суд