Утрински Весник
Свет

Кинез заработил 99 милиони долари продавајќи пристап до домашните компјутери на киберкриминалци

20240531073608 Big 730x400 15.webp.webp

Кинески државјанин заработил околу 99 милиони долари продавајќи пристап до милиони домашни компјутери со „Вондоз“ (Windows) ширум светот на киберкриминалци, соопштија американските федерални власти.

Јунхе Ванг (35) создал малициозен софтвер што загрози повеќе од 19 милиони домашни компјутери ширум светот, од кои речиси 614.000 во САД, соопшти американското Министерство за правда.

Ванг од 2014 година до јули 2022 година, Ванг и другите водеа ботнет кој „овозможувал кибернапади, измами од големи размери, експлоатација на деца, вознемирување, закани со бомби и прекршување на регулативите за извоз, изјави американскиот државен обвинител Мерик Гарланд

Можете да прочитате

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори откако Украина ќе ги повлече војниците и ја прекине кандидатурата за НАТО

ОН предупредуваат: Борбата против женското генитално осакатување е загрозена

Бени Ганц би го победил Нетанјаху доколку изборите во Израел се одржат денеска