Утрински Весник
Бизнис

Кина престана да извезува минерали неопходни за производство на чипови

Кина престана да извезува минерали неопходни за производство на чипови

Кина извезе нула килограми од двата минерали, кои се клучни за производството на полупроводници, или чипови, во август, еден месец откако воведе ограничувања за продажбата во странство поради загриженост за националната безбедност.

dobivaj vesti na viber

Кина учествува со 80 отсто во светското производство на галиум и околу 60 отсто германиум, а минатиот месец ниту еден од овие елементи не продаде на светскиот пазар. Во јули се извезени 5,15 тони кован галиум и 8,1 тони кован германиум.

Портпаролот на кинеското Министерство за трговија Хе Јадонг на прес-конференција рече дека Министерството примило барања за извоз од компании кои тргуваат со овие минерали и дека некои барања се одобрени.

Ограничувањата ја сигнализираат подготвеноста на Кина да возврати на американските извозни контроли, и покрај загриженоста за економскиот раст додека врие технолошка војна.

Аналитичарите велат дека ограничувањето на извозот е меч со две острици, што може да ѝ наштети на кинеската економија и да го забрза преминот кон други синџири на снабдување.

Кина можеби е водечки производител на двата минерали, но има алтернативни производители, како и замени за двата минерали, рече аналитичарот на Групацијата Евроазија во извештајот од јули.

Можете да прочитате

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот, вели ВМРО-ДПМНЕ

Битиќи – Дуџак: Она што нема да го направиме денес, ќе не чини многу поскапо утре