Утрински Весник
Магазин

Кина лансира сонда која ќе собира примероци од темната страна на Месечината

D0b2d180d0b0d19cd0b0d19ad0b5d182d0be D0bdd0b0 D0b0d0bcd0b5d180d0b8d0bad0b0d0bdd186d0b8d182d0b5 D0bdd0b0 D0bcd0b5d181d0b5d187d0b8d0bd 63d6cd937df4b.jpeg

Кина денеска ќе ја лансира лунарната сонда Чанге-6, соопшти кинеската Национална вселенска администрација.

Сондата ќе собира примероци од темната страна на Месечината. Тоа ќе биде прва ваква мисија во историјата на човештвото, јавуваат кинеските медиуми.

Во тек се последните подготовки за мисијата, која ќе започне од местото за лансирање Венчанг во кинеската провинција Хејнан.

Можете да прочитате

Три хороскопски знаци кои привлекуваат внимание каде и да се појават

Ако ги пиете овие лекови, бидете внимателни во текот на горештините: Го зголемуваат ризикот од дехидратација

И ним им е потребно разладување: Сладоледи за животните во скопската Зоолошка