Утрински Весник
Магазин

Кина ги забрани „Интел“ и „АМД“ процесорите од САД

Intel.jpeg
Ss2

Кина воведе нови правила насочени кон спречување на употребата на американски процесори, поточно „Интел“ и „АМД“, а намерата е да го блокира „Мајкрософт виндоус“ и другите производи од странски бази на податоци во корист на домашни решенија, пишува „Фајненшл тајмс“ (The Financial Times).

Овој потег може да има значително финансиско влијание врз двете компании. Наводите говорат дека 27 отсто од продажбата на „Интел“ од 53 милијарди долари ја опфаќаат Кина, додека „АМД“ во таа земја остварила 15 отсто од своите приходи од вкупно 23 милијарди долари. Сепак, овие бројки не вклучуваат податоци за тоа колку процесори всушност се користат во владиниот сектор. Во секој случај, според познавачите, се чини, овој потег е „одмазда“ кон САД за тамошната забрана кон кинеските производители на процесори да соработуваат со американски компании, како и забраната на „Ен-видија“ да продава чипови поврзани со вештачка интелигенција во Кина.

Ss1

Според новите кинески регулативи, сите владини агенции над инстанцијата на град мора да имаат компјутери и сервери со хардвер којшто се смета за „безбеден и доверлив“. Одобрениот хардвер вклучува процесори од „Хуавеј“ и „Фитиум“ што се забранети во САД.  

Ss1

Можете да прочитате

Вишната го намалува крвниот притисок

Дејвид Бекам ја изнесе на грб сопругата Викторија од роденденската забава

Една од најпопуларните атракции во Барселона „избришана“ од Гугл и Епл Мапс