Утрински Весник
Свет

Кина ги отфрла обвинувањата на НАТО за поддршка на руската војна во Украина

20240711082116 Big 730x400 25.webp.webp

Кина го обвини НАТО дека ја оцрнува земјата и побара од Алијансата да остане надвор од Азија, бидејќи нејзината војска демонстрираше зголемено влијание со рекорден број воздушни операции во близина на Тајван и поморски вежби во близина на Филипините.

Пекинг денеска го критикуваше НАТО поради обвинувањата на трансатлантската алијанса дека Кина станала „одлучувачки овозможувач“ на руската војна против Украина.

Лидерите на НАТО побараа вчера Кина да „прекине со секаква материјална и политичка поддршка на руските воени напори“ во нејзината најжестока досега осуда на Пекинг. Во заедничката изјава на својот годишен самит во Вашингтон, НАТО рече дека „големата поддршка на Пекинг за руската одбранбена индустриска база“. . . ја зголемува заканата што Русија ја претставува за нејзините соседи и за евроатлантската безбедност“.

Пекинг соопшти дека поднел претставки до НАТО во врска со обвинувањата, кои ги нарече „провокативни со очигледни лаги и оцрнувања“.

Кинеската мисија во ЕУ соопшти дека Пекинг бара политичко решение за војната во Украина и никогаш не обезбедил смртоносно оружје на ниту една од страните во конфликтот, додавајќи дека нејзиниот „нормален трговски тек“ со Русија не треба да биде предмет на прекин или принуда.

Пекинг се спротивстави на обвинувањата на НАТО со предупредување на Алијансата да остане надвор од Азија, за која рече дека е „место за мирен развој, а не место за борба за геополитички натпревар“.

-НАТО „продолжува да ја игра меѓусебната врска меѓу безбедноста на Европа и безбедноста во Азија-Пацификот“. . . Ја повикуваме да остане во рамките на својата улога како регионална одбранбена организација во северниот дел на Атлантикот. НАТО не треба да стане нарушувач на мирот и стабилноста во Азија-Пацификот или алатка што ја користат одредени големи сили за одржување на хегемонијата“, се вели во кинеската изјава.

Вжештената реторика доаѓа откако Јапонија, Јужна Кореја, Австралија и Нов Зеланд се приклучија на самитот на НАТО, практика што започна по целосниот напад на Русија врз Украина во 2022 година.

Како одговор на растечката регионална моќ на Народноослободителната армија, сојузниците на САД во Азија, вклучително и Јапонија и Филипините, го засилија заедничкото планирање, вежбите и распоредувањето на оружје.

Членките на НАТО како Велика Британија, Франција, Канада и Германија, исто така, ги зголемија воените операции и безбедносната соработка во регионот.

Пекинг се повлече, а највисоките кинески воени претставници ги осудија напорите на САД за зајакнување на врските со своите сојузници во регионот како заговор за создавање „азиски НАТО“. 

Можете да прочитате

Фон Дер Лајен повторно избрана за претседателка на Европската комисија

Италијанска новинарка мора да и плати на Мелони 5.000 евра поради исмевање на нејзината висина

Властите во Парагвај открија повеќе од четири тони кокаин скриени во пратка шеќер