Утрински Весник
Свет

Ким Џонг-ун ја посети руската фабрика за авиони: Му беа покажани „Су-35“ и „Су-57“

Ким Џонг-ун ја посети руската фабрика за авиони: Му беа покажани „Су-35“ и „Су-57“

За време на официјалната посета на Русија, севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го посети инженерскиот центар и фабриката за воени авиони во Комсомолск. Во придружба на рускиот министер за индустрија и трговија Денис Мантуров, Ким ги посети просториите на Авијацискиот институт Јуриј Гагарин, филијала на компанијата УАЦ Јаковљев, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Севернокорејскиот лидер го прегледа монтажното производство на борбени авиони, завршната монтажна работилница на авионите „Су-35“ и авионскиот комплекс „Су-57“ од петтата генерација во фабриката за авиони.

Во одделот за дизајн, на делегациите им беа прикажани дигиталните технологии кои се користат во производството на модерни авиони.

Како што рече Мантуров, Русија гледа потенцијал за соработка со Северна Кореја во областа на производството на авиони, како и други индустрии.

Ким Џонг-ун пристигна во Русија во вторникот, каде разговараше со рускиот претседател Владимир Путин.

Во средата севернокорејскиот лидер разговараше со рускиот претседател Владимир Путин на космодромот Восточни, а вкупното време на нивната средба, вклучително и заедничката обиколка на космодромот, беше приближно шест часа, јави агенцијата РИА Новости.

Можете да прочитате

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП

Голем пожар во Атика во Грција, зафатени се и куќи