Утрински Весник
Свет

Киличдароглу: Ќе ги испратам сите бегалци дома кога ќе бидам избран за претседател

Киличдароглу: Ќе ги испратам сите бегалци дома кога ќе бидам избран за претседател

Противникот на Реџеп Таип Ердоган во претседателската трка во Турција, Кемал Киличдароглу, денеска со остар тон кон мигрантите, ветувајќи дека ќе ги врати сите мигранти назад во нивните земји кога ќе биде избран за претседател на вториот круг од изборите на 28 мај.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи пред членовите на неговата партија во седиштето на Републиканската народна партија, Киличдароглу задржа пркосен тон против миграциската политика на Ердоган, објави Ројтерс.

„Ердоган, намерно дозволивте пристигнување на 10 милиони бегалци во Турција“, посочи тој.

„Дури и турското државјанство го ставивте на продажба за да добиете увезени гласови“, рече Киличдароглу, пренесува медиумот.

„Овде најавувам: сите бегалци ќе ги испратам дома кога ќе бидам избран за претседател, точка“, нагласи тој.

За време на кампањата, Киличдароглу рече дека планира да ги врати Сиријците од Турција, дома, во рок од две години откако се постигна договор со сирискиот претседател Башар ал-Асад за нивната безбедност во координација со ОН.

Киличдароглу, освои 45 отсто од поддршката на изборите во неделата, додека Ердоган освои 49,5 отсто од гласовите, малку помалку од мнозинството потребно за да се избегне вториот круг, пренесува медиумот.

Можете да прочитате

Протече нов нацрт договор на СЗО: „Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

Серија напади врз Русија: Гранатирани села, беспилотни летала погодија складиште за гориво