Утрински Весник
Македонија

Казни за 228 возачи во Скопје, 28 за брзо возење

238 казни за брзо возење

На територија на град Скопје изречени биле вкупно 228 казни, меѓу кои за возење над дозволената брзина 28 санкции, 24 мерки за возење без возачка дозвола, 16 санкции за возење под дејство на алкохол.

dobivaj vesti na viber

Изречени се 24 санкции за немање возачка дозвола, 10 мерки за користење мобилен телефон при возење, три мерки за возач почетник, 47 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Според МВР, сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за посигурни патишта.

Можете да прочитате

Облачно и релативно топло време, со локален дожд

Таравари: Изборот за претседател на државата во Собрание не е услов за формирање идна владина коалиција

Мишев: Со убиството на Навални, Путин сака да ја убие надежта на Русите кои не се согласуваат со неговата политика