Утрински Весник
Магазин

Катар ервејс ја претстави „Сама“ – првата стјуардеса со вештачка интелигенција

O 1915798 1024.jpg
Ss2

Авиокомпанијата „Катар ервејс“ воведува виртуелен член на кабинскиот екипаж кој ќе им помага на патниците во авионот и на аеродромот, кој на прв поглед не се разликува од другите стјуардеси.

Дигиталната стјуардеса по име Сама (небо на арапски) може да одговара на прашања во реално време, да комуницира со патниците и тоа да го прави со помош на вештачка интелигенција, пишува Њујорк пост.

300x250 (7)

Таа моментално зборува само англиски, но планира до крајот на годината течно да зборува и други јазици, вклучително и арапски.

-Ова е монументална точка во водењето на успешна синергија меѓу технологијата и луѓето – не само за Катар ервејс, туку и за воздухопловната индустрија како целина – рече потпретседателот за маркетинг на компанијата Бабар Рахман, додавајќи дека интеракциите ќе бидат пријателски.

Сама комбинира „технологија со емпатија и персонализација“ и нуди „ангажман интеракции што го отсликуваат човечкиот разговор“. Таа е дизајнирана да учи од однесувањето на патниците преку „сеопфатни визуелни интеракции“.

Патниците можат да го искористат максимумот од Сама и таа да ги води низ 3Д мапираните погледи на аеродромот, ВИП салоните и да одговара на прашања поврзани со патување, багаж, пријавување…

Ss1

Можете да прочитате

Вишната го намалува крвниот притисок

Дејвид Бекам ја изнесе на грб сопругата Викторија од роденденската забава

Една од најпопуларните атракции во Барселона „избришана“ од Гугл и Епл Мапс