Утрински Весник
Спорт

Катар бара ФИФА да не дозволи капитенски ленти со боите на виножитото

Катар бара ФИФА да не дозволи капитенски ленти со боите на виножитото

Иако капитените на повеќе европски земји веќе најавија дека на Мундијалот во Катар ќе носат капитенски ленти со боите на виножитото, како дел од „OneLove“ кампањата за инклузивост и против дискриминација, ФИФА уште го нема одобрено ова, а организаторите на Мундијалот, Катар не се воодушевени од идејата, бидејќи во оваа земја хомосексуалноста е кривично дело.

dobivaj vesti na viber

УЕФА веќе дозволи лентите да се носат на мечевите од Лигата на нации, но за да се користат на Светското првенство, дозволата треба да дојде од Светската фудбалска федерација (ФИФА). Англиската Фудбалска асоцијација (ФА) веќе има пратено барање до ФИФА, уште нема одговор.

Ситуацијата може да предизвика и дипломатски сканал, откако во 2018 година, англиската ФА потпиша меморандум за разбирање со Фудбалската федерација на Катар, односно договор за „соработка“, и Катар е незадоволен што воопшто не биле консултирани за капитенските ленти. Тие веќе ја контактирале ФИФА со барање да се забрани промоцијата на „хомосексуалноста“.

Србија и Хрватска нема да носат капитенска лента со боите на виножитото на Мундијалот

Можете да прочитате

Фински новинари во опрема за нуркање се јавија од теренот во Подгорица

Пандев на селекторот Милевски му порача да молчи

Араухо оди на операција, ќе го пропушти СП