Утрински Весник
Спорт

Катар ја одбрани титулата азиски фудбалски првак

Домаќинот на азискиот фудбалски Куп Катар ја одбрани континенталната титула, совладувајќи го вечерва пред своите гледачи Јордан со 3-1 во финалниот натпревар во Лусаил.

До својата втора азиска титула во историјата Катар дојде реализирајќи дури три пенали, а троен стрелец беше Акрим Афиф, биејќи прецизно од белата точка во 26 и 73 минута, како и во судиското продолжение (90+11).

Единствениот гол за Јордан го постигна Јазан Ал Најмат во 67 минута.

Со триумфот Катар ја одбрани азиската титула која прв пат ја освои на последното издание во 2019 година, кога во битката за трофејот ја совлада Јапонија. 

Можете да прочитате

Арсенал останува во чекор со Ливерпул и Манчестер сити

Кејн го спаси Баерн, Елмас одигра неколку минути во тимот на Лајпциг

Фоден го спаси Манчестер сити на гостувањето кај Борнмут