Утрински Весник
Спорт

Карлос Алкараз со успешен старт на Индијан Велс

Карлос Алкараз со успешен старт на Индијан Велс

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз успешно стартуваше на турнирот во Индијан Велс. Вториот светски тенисер беше подобар од Австралиецот Танасис Кокинакис со 2:0 во сетови (6:3, 6:3). Во третото коло Алкараз за противник ќе го има Холанѓанецот Талон Грикспор.

dobivaj vesti na viber

Пласман понатаму обезбеди и минатогодишниот победник Тејлор Фриц откако го победи Бен Шелтон со 2:1 во сетови (4:6, 6:4, 6:3)

Во женска конкуренција, Ига Швјонтек немаше никакви проблеми со домашната тенисерка Клер Лиу препуштајќи и само еден гем. Понатаму продолжуваат и Онс Жабер и Елена Рибакина.

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна