Утрински Весник
Свет

Kанибал од Лас Вегас: Уби човек, па му ги изел увото и очното јаболко

Gmikw Iwuaa5d3d.jpg

Споулавениот канибал Колин Чек (29) бил фатен како јаде месо од лицето на маж откако му ги изел увото и очното јаболко. Тој претходно го убил на паркингот на 7-Eлевен во Лас Вегас, соопшти полицијата.

Чек вчера беше изведен пред судот во Лас Вегас, каде имаше бизарни изрази на лицето, а неговиот адвокат тврдеше дека е „прелуд за да му се суди“.

Сведоците се јавиле на 911 во 4:44 часот во неделата, откако го виделе Чех како го соборува човекот, идентификуван како Кенет Браун, на земја. Тој „удираше со главата на Браун на бетонот, делуваше параноично, врескаше и викаше“.

Полицијата соопшти дека Чек го убил Браун удирајќи му ја главата во бетон повеќе пати. Несреќниот маж починал како последица на тешки повреди на главата.

Уште еден повик 911 бил упатен во 5.33 часот за истиот човек дека „го јаде лицето на човекот на земја“ на блиската автобуска станица. Полицијата пристигнала четири минути подоцна и била преплашена кога наводно го пронашла Чек со крв и „биолошки траги“ на лицето, рацете, устата и облеката.

Браун не реагирал и крварел од главата, а му недостасувале левото уво и левото око.

Чек клекнал на земја до главата на Браун, а кога полицајците го прашале што се случило, тој зјапал празно без да каже ниту збор, велат властите. Чек бил однесен во болница бидејќи „паѓал и губи свест“, додека Браун бил прогласен за мртов по пристигнувањето во болницата.

Тврдеше дека „бил опседнат“

Чек подоцна им кажал на детективите дека е бездомник и не спиел пет ноќи по ред бидејќи „нешто го опседнало“. Тој наводно тврдел дека Браун го „нападнал“ и мислел дека се бори со дух, но „виша сила му помогнала да победи“.

Тој исто така изјавил дека гласовите што ги слушнал му рекле да убие лице по име Дрејк, кое не го познавал и мислел дека всушност е Браун.

Кога го прашале со што го напаѓал Браун, тој наводно рекол „со заби“ и дека „ги користел забите за да ги јаде очните јаболка и ушите на Браун“.

Сослушувањето е закажано за 24 мај

Заменик главниот јавен бранител Дејвид Вестбрук пред судот изјави дека Чек е луд и дека неговото сослушување ќе се одржи на 24 мај.

– Разговарав со него и утврдив дека е неспособен – рече Вестбрук и додаде: „Ќе ги добиеме сите фактички наводи, таков е процесот. Но, пред да ги добиеме, мора да влеземе во процедурата за јурисдикција“.

Доколку на рочиштето се утврди дека Чек е психички неспособен да му се суди, ќе биде испратен на лекување во ментална установа до промена на неговата здравствена состојба.

На Чек му беше наредено да биде задржан без кауција и е зад решетки во притворскиот центар во округот Кларк.

Можете да прочитате

Кина изрази незадоволство откако ЕУ воведе царини за увоз на кинески електрични возила

Илјада дена по забраната, УНИЦЕФ ги повика талибанците да им дозволат на девојчињата да одат на училиште

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба