Утрински Весник
Македонија

Кандидатката за пратеничка Ема Нешкоска донираше над 200 лектири во ОУ Единство во Гостивар

438730460 10228465691739862 4145684737511845075 N.jpg

Кандидатката за пратеничка од СДСМ во шестата изборна единица Ема Нешкоска денес во Основното училиште „Единство“ во Гостивар донираше над 200 лектири за ученици од второ до шесто одделение.

„Денес, ги вратив спомените од моите први училишни денови и во училиштето каде што го завршив основното образование, а во пресрет на денот на македонскиот јазик, донирав повеќе од 200 лектири за ученици од второ до шесто одделение. Се сретнав со луѓето кои ми ја дадоа основата на образованието и описменувањето и заедно заклучивме дека општествено одговорното однесување е одлика која се стекнува од мали нозе. Книгите се најдобриот пријател на детето, а нивното дарување е задоволство кое нема цена„ пишува Нешкоска на социјалните мрежи.

Можете да прочитате

Недела неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

16 јуни е Курбан Бајрам, неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед

Цената на лебот се зголемува – еве за колку