Утрински Весник
Спорт

Калин Ивановски успешно го отвори турнирот во Франција

Калин Ивановски успешно го отвори турнирот во Франција

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски со победа го отвори учеството на ИТФ Челинџерот во Поитие во Франција. Тој го победи чешкиот тенисер Метју Доналд со 2:0 во сетови (6:2, 6:4) и обезбеди место во осминафиналето.

dobivaj vesti na viber

Во следното коло Ивановски за противник ќе го има Французинот Александре Реко кој со 2:1 во сетови го совлада Русинот Вилажанин.

ИТФ турнирот во Поитие се игра за награден фонд од 15.000 долари.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром