Утрински Весник
Свет

Kако е ископан тунелот во судот во Подгорица – судски вештак со две теории: „Некој мораше да обезбеди прецизни карти“

Kако е ископан тунелот во судот во Подгорица – судски вештак со две теории: „Некој мораше да обезбеди прецизни карти“

Прашањето што се наметнува деновиве е: „Како е можно некој да ископа тунел долг 30 метри токму пред очите на јавноста и пред властите во Вишиот суд? За да се ископа тунелот долг 30 метри што ги поврзува двете згради, не беше потребна тешка механизација, туку беа потребни прецизни карти“, вели Драган Жарковиќ, судски вештак од областа на градежништвото.

dobivaj vesti na viber

„Некој мораше да ги даде податоците за крајната точка на тунелот, тоа мораше да го направи со геодетски апарати и инструменти и претпоставувам дека тоа е направено со рачен алат, без употреба на некој современ алат, кој би го направил тоа побргу. Моја претпоставка е дека тоа се правело подолг временски период, можеби и ноќе“, наведува Жарковиќ.

Судскиот вештак посочува дека звукот на делата биле камуфлирани од секојдневната врева, а не исклучува и современи тивки машини.

„Оние што се занимаваат со такви работи, а тоа се организирани криминални групи, имаат помодерни технологии од оние што треба да ги спречат во тоа. Тоа е проблемот на Црна Гора“, вели Жарковиќ.

Според првите процени, димензиите на тунелот се еден метар на 80 сантиметри за што требало да се ископаат приближно 18 кубни метри земја, вели Жарковиќ.

Тој додава дека во 15-годишното искуство во градежно вештачење немал ниту еден сличен случај и напоменува дека за попрецизна анализа би требало да го посети тунелот, а таков професионален наод, смета тој, ќе придонесе за истрагата.

За потсетување, во понеделникот беше откриен тунел што води од Вишиот суд во Подгорица, каде што се чуваат клучните докази, до приватен стан во станбена зграда.

Постојат неколку претпоставки за тоа што го предизвикало копањето ваков тунел. Првата е кражба на докази, а втората е бегството на еден од затворениците.

Откриено е дека тунелот бил ископан ноќта помеѓу понеделникот и вторникот, додека се попишувале докази.

Според истите информации, припадниците на антитерористичката единица потоа утврдиле дека зад отворот во ѕидот бил скриен тунел, кој води до блискиот станбено-деловен објект во центарот на Подгорица. Во акцијата била користена антидиверзантска опрема, како роботи.

Можете да прочитате

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“

НАТО испраќа нови сили во Косово