Утрински Весник
Спорт

Кафу: Ливерпул има подобар среден ред од Реал

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Финалистите во Лигата на шампионите од минатата сезона, Реал и Ливерпул, оваа сезона ждрепката ги спои во осминафиналето. Дуелите на великаните на светскиот фудбал се закажани за 21.февруари и 15.март.

dobivaj vesti na viber

Легендарниот Бразилец Кафу смета дека Ливерпул има предност во овој двомеч.

Кафу е убеден дека Ливерпул има подобар среден ред и дека тоа ќе биде предноста на тимот на Јирген Клоп на овие натпревари.

Интересна е констатацијата на Кафу дека капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон е подобра во овој момент од Лука Модриќ.

„Хендерсон или Модриќ? Хендерсон“, рече Кафу.

„Тиаго или Крос? Тиаго“, додаде тој, а потоа состави совршен тим кој би го сочинувале играчите на овие два тима.

Куртоа, Александар-Арнолд, Милитао, Ван Дајк, Робертсон, Фабињо, Хендерсон, Тиаго, Салах, Бензема, Винисиус.

Можете да прочитате

Столе Димитриевски со „сува мрежа“, Рајо гледа и кон ЛШ

Сампдорија испушти победа што живот значи

Карлос Кеирош нов селектор на Катар