Утрински Весник
Свет

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот фронт. Ова значи дека руската кампања за оневозможување на електричната мрежа на Украина може да се прогласи за неуспешна, а што и да се случи следно во војната, нејзиниот народ нема да замрзне до смрт, како што се стравуваше кога започна руското бомбардирање во октомври.

dobivaj vesti na viber

Реалноста е дека ракетните напади врз клучната инфраструктура во голема мера престанаа на крајот на јануари, а украинските сили проценуваат дека руските ракетни залихи се на приближно 10-15% од нивото пред војната, пишува Гардијан во својата анализа.

Тактиката на Москва се менува

Тактиката на Москва се менува. Вадим Скибитски, заменик-шефот на киевската воена разузнавачка служба, во ТВ интервју изјави дека се чини дека сега се цел на воено гориво и „логистички системи“.

И покрај бројните бомбардирања и тешките борби во текот на зимата, се чини дека не се случи многу во однос на територијалните промени. Битката за малиот град Бахмут во Донбас беснее од мај минатата година, но во последните недели украинските сили беа туркани на север и на југ од градот, оставајќи го урбаниот центар сè поизолиран и неговите патишта за снабдување опасно изложени.

Украински контранапад

Како што се менуваат времињата, така се менуваат и разговорите за украинскиот контранапад. Силите на Киев постепено ги добиваат претходно ветените западни тенкови, борбени возила и друга муниција, а некои од војниците неодамна беа обучени во Велика Британија, Германија и Полска.

Вториот најважен командант во земјата, генерал-полковник Олександар Сирски, ги изненади повеќето аналитичари кога во четвртокот предложи голема контраофанзива да започне во или околу Бахмут. Напаѓачите, прогнозираше командантот на копнените сили на земјата, „ќе ја изгубат силата и ќе истечат“, па „ќе ја искористиме оваа можност многу брзо“.

Иако се очекува контранапад, Бахмут не е логично место за тоа – градот има само скромна воена вредност, забележуваат аналитичарите. Сепак, Украина верува дека со одбраната на Бахмут ќе ја запре руската офанзива и ќе ја врати иницијативата во Киев.

Огромни загуби

Руските загуби во обидот за освојување на Бахмут, според западните проценки, изнесуваат од 20.000 до 30.000 војници. И додека проценките велат дека украинските загуби се помали, аналитичарите забележуваат дека Киев губи некои од своите најдобри војници.

Но, уште поголем ризик е Русија целосно да го опколи Бахмут, оставајќи повеќе бригади (Сирски наведе четири) опколени во градот, што може да ја принуди Украина да користи западни тенкови за да ги спаси.

Како што пишува Гардијан, можно е и изјавите на генералот Сириски да имаат всушност сосема друга цел, а тоа е да ги измамат Русите и да ги натераат да мислат дека офанзивата навистина ќе се случи кај Бахмут, додека вистинскиот украински план може да биде сосема поинаков.

Напади на јужниот фронт

Руските набљудувачи сега укажуваат на зголемен број истражни украински рации на јужниот фронт во Запорожје, вклучително и една во Новодањливка претходно оваа недела. Обидот да се пресече копнениот мост кон Крим би бил најочигледниот стратешки потег на Украина, кој најлесно би се постигнал со напад на југ на фронтот Запорожје.

23-минутното видео интервју со шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, објавено во четвртокот, нашироко зборува за украинскиот контранапад, иако изгледа полн со претерувања. Тој сугерира дека Украина има резерва од 200.000 луѓе, со 80.000 во близина на Бахмут, и дека Киев може да започне повеќестрана офанзива, дури и против Русија во близина на Белгород, напад што Западот речиси сигурно нема да го поддржи.

Долгата одбрана на Бахмут покажа колку е тешко да се фати дури и мал град. За Украина да успее во контранапад, ќе мора да комбинира изненадување, како што направи со септемвриската контраофанзива во Харков, и огромна сила.

Украинските команданти велат дека веќе го имаат, заклучува анализата на Гардијан.

Можете да прочитате

НАТО утре формално ќе го назначи Руте за следен шеф

Џулијан Асанж постигнал договор со американските обвинители за негово ослободување

Европол: Во Шпанија се уапсени 42 осомничени за трговија со канабис и хероин