Утрински Весник
Спорт

Кајл Вокер уште три сезони во Манчестер сити

Кајл Вокер уште три сезони во Манчестер сити

Дефанзивецот на Манчестер Сити, Кајл Вокер, потпиша нов тригодишен договор со клубот кој ќе го задржи на „Етихад“ до јуни 2026 година.

dobivaj vesti na viber

Манчестер Сити го купи Кајл Вокер во 2017 година од Тотенхем за сума од 52,7 милиони евра. Оттогаш, 33-годишниот десен бек одигра 260 натпревари за „граѓаните“ во сите натпреварувања, постигнувајќи шест гола и 18 асистенции.

Десниот бек ова лето беше поврзуван со трансфер во Баерн Минхен, но на крајот ќе остане уште три сезони во Манчестер Сити.

„Баерн? Одлуките се носат, работите се менуваат. Бев блиску до трансфер, да, но во фудбалот се случуваат такви работи. Не беше пишано“, изјави Кајл Вокер за „Би-Би-Си“.

 

Можете да прочитате

Барнс ќе отсуствува неколку месеци

Работнички-Шкендија осминафинално дерби во Купот на Македонија

Нова истрага против Јувентус – поведена е аферата „Агентополи“