Утрински Весник
Свет

Извидувачки авиони на НАТО денеска пристигнуваат во Романија

Извидувачки авиони на НАТО денеска пристигнуваат во Романија

Во Романија денеска ќе пристигнат извидувачки авиони на НАТО за да го зајакне источниот блок на Алијансата и да помогне во следењето на активностите на руската армија.

dobivaj vesti na viber

Минатата недела НАТО најави распоредување на авиони со системи за предупредување и контрола (AVAKS) во Романија, каде што ќе почнат да летаат исклучиво над територијата на членката на Алијансата.

Авионите испратени во Романија се дел од флотата од 14 извидувачки авиони стационирани во Германија. Како поддршка ќе бидат испратени 180 војници.

Можете да прочитате

Крузер со 3.000 луѓе во карантин кај Маурициуспоради сомневање за колера

Буркина Фасо: Најмалку 15 убиени во напад на исламистите врз католичка црква

Буданов: Навални почина од природна смрт, од откачен тромб