Утрински Весник
Свет

Израелските доселеници кои ќе ги напаѓаат Палестинците ќе се соочуваат со казни

Американскиот потпретседател Џо Бајден се очекува да издаде извршна наредба против израелските доселеници на Западниот Брег кои ги напаѓаат Палестинците на окупираната територија, изјавија извори запознаени со ова прашање.

Висок американски функционер, кој сакаше да остане анонимен, рече дека се очекува Белата куќа да ја објави наредбата на Бајден подоцна денеска.

Извршната наредба се очекува да го отвори патот за санкции против оние кои се вклучени во насилството врз Палестинците на Западниот Брег.

Бајден зборуваше против одмаздничките напади на израелските доселеници врз Палестинците на Западниот Брег, интензивирани по упадот на Хамас на израелска територија на 7 октомври. Американскиот претседател вети дека одговорните за тоа насилство ќе одговараат.

Нападите на израелските доселеници се зголемени од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас во Газа и убиле некои Палестинци, според палестинските власти. Групите за човекови права велат дека доселениците запалиле автомобили и нападнале неколку мали бедуински заедници, принудувајќи ги да се евакуираат во други области.

Можете да прочитате

Пожар во Австралија, повеќе од 2.000 луѓе се евакуирани, температури над 40 степени

Кина: Најмалку две лица загинаа откако товарен брод удри во мост

Две години од почетокот на руско-украинската војна, преговорите се далечна перспектива