Утрински Весник
Свет

Израелски војници се обучуваат за можна голема војна со Либан

Picture 308 660x411 1.jpg

 Израелската армија тренира за можноста за голема војна со северниот сосед Либан, соопшти денеска војската. Се наведува дека резервистите од една бригада одржале различни вежби во текот на неделата за „да ја забрзаат подготвеноста за операција во оваа арена“, пренесува ДПА. Целта беше оперативна готовност и подготовка „за различни борбени сценарија на северот“. Обуката одржана во Галилеја на северот на земјата симулираше борбени ситуации во Либан. Пешадија и оклопни трупи тренирале заедно со војници од единиците за логистика и комуникации да работат заедно на нерамен терен. Другите трупи, исто така, вежбале со воздухопловните сили „да се обучуваат за сценарио за брзо воздушно снабдување на копнените сили кои дејствуваат на непријателска територија“. Повеќе од седум месеци во пограничната област меѓу Израел и Либан постојано избувнуваат жестоки борби. Проиранската шиитска милиција Хезболах истрелува ракети, артилерија и противтенковски гранати врз северен Израел од 8 октомври.

Можете да прочитате

Воениот кабинет на Израел вечерва ќе разговара за договорот за ослободување на заложниците

ОН: Над 670 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

(ВИДЕО) Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Толпата побара оставка од Нетанјаху