Утрински Весник
Свет

Израелската армија ослободи четворица заложници во централна Газа

20240608125227 Big 730x400 2.webp.webp

Спасените заложници се Ноа Аргамани, Алмог Меир Јан, Андреј Козлов и Шломи Жив. Сите четворица беа киднапирани од терористите на Хамас на 7 октомври од музичкиот фестивал Супернова во близина на јужната заедница Реим.

Сите спасени заложници се во добра состојба, според првичните лекарски проценки. Тие се пренесени во болницата Тел Хашомер на дополнителна евалуација.

За време на операцијата, беа извршени силни воздушни напади во областа против локациите на Хамас и како поддршка на копнените трупи, соопштија ИДФ.

Здравствените власти на Хамас пријавија „голем број“ жртви, пренесува Тајмс од Израел.

Можете да прочитате

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија

Владата на Израел повтори дека е посветена на уништувањe на Хамас