Утрински Весник
Свет

Избори за ЕП – Подем на екстремната десница, политички земјотрес во Франција и можен нов мандат за фон дер Лајен

20240610075934 Big 730x400 63.webp.webp

Подем на крајната десница, политички земјотрес во Франција, можен нов мандат на Урсула фон дер Лајен за претседател на Европската комисија,отстапување на Зелените и успеси на проевропските партии во Централна Европа. Тоа се некои од главните трендови кои се појавија на изборите за Европскиот парламент одржани од 6 до 9 јуни.

Европската народна партија (ЕПП) останува прва политичка сила во следниот состав на ЕП. Засега има 184 претставници во 720-члениот Европскиот парламент – два повеќе од претходно. Притоа, во претходниот состав на ЕП имаше повеќе пратеници – 751.

Сепак, тие места се далеку недоволни за конзервативната политичка група сама да ја избере следната Европска комисија. Претседателката на органот на извршната власт во ЕУ, Урсула фон дер Лајен, која е кандидат за втор мандат на функцијата, синоќа изрази задоволство од резултатот на ЕПП и уверување дека ќе добие поддршка од Европскиот совет.

Во исто време, Фон дер Лајен не ја криеше својата загриженост за подемот на екстремната десница и вети дека ќе „изгради тврдина“ против политичките екстремисти, и надеж за соработка со традиционалните политички групи – социјалисти и либерали.

Сепак, тие политички семејства се во повлекување. Групата на Политичкиот сојуз на социјалистите и демократите ќе има 139 пратеници во новиот состав на ЕП – 15 помалку од претходниот.

Либералите  „Обнови ја Европа“ претрпеа уште потешки загуби, во согласност со тешкиот пораз на нивниот предводник, француската партија Ренесанса, од екстремно десничарското Национален фронт. Ќе имаат 80 европратеници – 28 помалку од сега.

Францускиот претседател Емануел Макрон распиша предвремени парламентарни избори по поразот на неговата партија. Така, тој предизвика „политички земјотрес“ во втората најнаселена држава на унијата.

Изборите беа обележани со очекуван подем на екстремната десница, вклучително и победата на Националното собрание во Франција и второто место на крајнодесничарската партија „Алтернатива за Германија“ во најнаселената земја на ЕУ – Германија.

Како резултат на тоа, европските конзервативци и реформисти ќе имаат 73 европратеници, а другата група од оваа боја на политичкиот спектар – „Идентитет и демократија“ – 58. Двете фракции имаа соодветно 62 и 73 места во претходниот состав на ЕП.

Успесите на евроскептиците по секоја веројатност ќе ја отежнат задачата на Урсула фон дер Лајен да биде реизбрана за претседател на Европската комисија, анализираат британски медиуми.

Од друга страна, изборите беа обележани со отстапувања на Зелените. Еколошките партии ќе имаат само 52 европратеници – 22 помалку од претходно. Слабите резултати беа очекувани; тие можат да се објаснат со голем број фактори, од се попасивното учество на Зелените во владината коалиција во Германија до зголеменото незадоволство на јавноста против Зелениот договор и климатската и енергетската политика воопшто.

Последната група во ЕП, Левица, од своја страна, најверојатно ќе загуби пет места и се очекува нејзината застапеност да се намали на 36 европратеници.

Можете да прочитате

Москва ја зафати невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Без струја и Тирана и пола Албанија

Расте бројот на исчезнати и починати странски туристи во Грција