Утрински Весник
Свет

Избори во Грција: Речиси 50 отсто излезност на гласачите

Избори во Грција: Речиси 50 отсто излезност на гласачите

Во Грција денеска се одржуваат парламентарни избори.

dobivaj vesti na viber

Излезноста на гласачите на денешните парламентарни избори во Грција до 17 часот по локално време е 48,76 отсто, соопшти грчкото МВР.

Во 19 часот по локално време, по затворањето на избирачките места, се очекуваат резултатите од излезната анкета, додека околу 20:30 би можеле да се знаат првите официјални резултати, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Можете да прочитате

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една