Утрински Весник
Спорт

Италијанскиот херој од 2006 година ќе го води Лион

Италијанскиот херој од 2006 година ќе го води Лион

Греам Потер, Френк Лампард и Џенаро Гатузо. Овие тројца тренери изминатите денови се поврзуваа со клупата на францускиот великан Олимпик Лион. Клубот нема тренер откако Лоран Блан доби отказ.

dobivaj vesti na viber

Потер ја отфрли можноста да замине во Франција, дефинитивно имало неуспешни разговори со Гатузо и Лампард, па Лион шда изненади со изборот на новиот тренер.Лион ќе го предводи Италијанецот Фабио Гросо.

Гросо помина две години како играч во Лион, од 2007 до 2009 година. Десет години е тренер, а последната работа му беше во Фросиноне. Со овој клуб Гросо избори промоција во Серија А.

Фабио Гросо засекогаш ќе остане запаметен како херој на Светското првенство во Германија во 2006 година, кое Италија го освои.

Иако беше лев бек, тој постигна гол во полуфиналната победа против Германците, а во финалето против Французите го реализираше последниот пенал во пенал-рулетот, кој одлучуваше кој ќе биде светски првак.

Лион во моментов е на дното на табелата во француската лига со само еден бодон по четири одиграни кола и според сите проценки му претстои турбулентна сезона.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања