Утрински Весник
Свет

Италијанската влада ќе понуди насочени даночни олеснувања за да им помогне на земјоделците

Италијанската влада ќе понуди насочени даночни олеснувања за да им помогне на земјоделците кои се соочуваат со тешкотии, изјави денеска италијанскиот министер за односи со парламентот Лука Чирјани.

Чирјани во Долниот дом на парламентот рече дека се разгледува мерка за ослободување од даноци на земјоделците на кои им е потребна ефективна поддршка.

Чирјани, кој е член на партијата Браќа од Италија на премиерот Ѓорѓа Мелони, рече дека главен приоритет на владата е да им помогне на најзагрозените.

Можете да прочитате

Медведев: Руските сили би можеле да тргнат да го освојуваат Киев

Кличко бара Германија да и испрати на Украина ракети со долг дострел

„Сака да биде холивудски каубој“: Се огласи Кремљ откако Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“