Утрински Весник
Свет

Истражување: Короната и војната во Украина негативно влијаеле на менталното здравје на 62% од луѓето во ЕУ

E785487a2daad852c4681940934684eb View Article New.jpg

Шеесет и два отсто од граѓаните на Европската унија сметаат дека на нивното ментално здравје негативно влијаеле настаните како пандемијата на Ковид и агресијата врз Украина, покажуваат податоците на Евробарометар, објавени денеска на почетокот на петтата Европска недела на менталното здравје.

Покрај пандемијата на Ковид и војната во Украина, граѓаните на ЕУ како вознемирувачки настани ги наведоа и климатската криза, невработеноста и трошоците за храна и енергија.

Европската недела на ментално здравје се одбележува од 13 до 19 мај под мотото „Подобро заедно: Заедно создавајќи ја иднината на менталното здравје“, со задача да ја подигне свеста, да ја намали стигмата и дискриминацијата и да се залага за подобра грижа за менталното здравје.

Во однос на податоците на Евробарометар, се смета дека ситуацијата е слична во цела Европа и затоа се истакнува потребата од промена на односот кон менталното здравје.

Овогодинешната недела ќе послужи како платформа на која ќе се здружат поединци и организации од цела Европа, а во процесот на одлучување покрај експерти ќе бидат вклучени и лица со ментални здравствени проблеми.

Одбележувањето на Европската недела на ментално здравје е иницирано од организацијата Mental Health Europe, која сака да ја подигне свеста дека менталното здравје не засега сите и дека сите имаме улога во создавањето подобра иднина.

Можете да прочитате

Воениот кабинет на Израел вечерва ќе разговара за договорот за ослободување на заложниците

ОН: Над 670 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

(ВИДЕО) Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Толпата побара оставка од Нетанјаху