Утрински Весник
Свет

Исчезнатата 12-годишна тинејџерка пронајдена мртва, сомнежите се дека била жртва на убиство

Исчезнатата 12-годишна тинејџерка пронајдена мртва,  сомнежите се дека била жртва на убиство

Германската полиција во шумата кај Фројденберг го пронашла телото на исчезнатото дванаесетгодишно девојче Луиз Ф., за кое се вели дека е жртва на кривично дело.

dobivaj vesti na viber

Нејзиното тело беше пронајдено во неделата во шумата недалеку од тунелот на поранешната железничка станица Вилденберг во покраината Рајнланд-Фалц, во близина на границата со Северна Рајна-Вестфалија.

„Досегашните истраги го потврдуваат сомнежот дека девојката е жртва на убиство“, изјави портпаролот на обвинителството.

Нема индиции дека се работи за сексуален прекршок, додаде тој.

Наредена е обдукција за да се утврдат причините за смртта, пренесува „Билд“.

Девојчето исчезнало во саботата попладне додека одела кон нејзината куќа. Според полицијата, девојката се движела низ шумата. Таа не дошла дома. Последен пат била видена во 17.30 часот во Kleintirolstrasse во Хоенхајн.

„Ние во Фројтенберг сме длабоко потресени и нашите мисли се со семејството. Наредив знамињата да се спуштат на половина копје“, изјави градоначалничката Никол Решке.

Можете да прочитате

(Видео) Потресни сведоштва на украинските деца кои беа вратени од Русија

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени