Утрински Весник
Свет

Ирачката војска предупредува дека американските напади може да доведат до „страшни последици“

Портпаролот на ирачката војска изјави дека американски воздушни напади биле извршени врз ирачките погранични области, предупредувајќи дека нападите би можеле да предизвикаат нестабилност во регионот.

Портпаролот на ирачката војска Јахја Расул наведе во изјавата дека нападите се кршење на ирачкиот суверенитет
„Овие воздушни напади претставуваат кршење на ирачкиот суверенитет, ги поткопуваат напорите на ирачката влада и претставуваат закана што може да ги доведе Ирак и регионот до страшни последици“. 
Белата куќа објави дека САД ги информирале властите во Ирак дека ќе бидат извршени напади. 

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека: “Нашиот одговор започна денеска. Ќе продолжи во моменти и места по наш избор.  САД не бараат конфликт на Блискиот Исток или на кое било друго место во светот“.

Можете да прочитате

САД и испратија на Турција преддоговор за продажба на борбени авиони Ф-16

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Шпанската полиција разби мрежа која илегално извезувала одбранбени материјал во Саудиска Арабија