Утрински Весник
Свет

Институтот за проучување на војната: Руските загуби во војната значително се зголемија во последните денови

Институтот за проучување на војната: Руските загуби во војната значително се зголемија во последните денови

Институтот за проучување на војната наведува дека руските загуби во западно Запорожје значително се зголемиле во последните денови.

dobivaj vesti na viber

Во извештајот се додава дека руската армија веројатно се бори со недостигот на достапни борбено-ефикасни единици кои руската команда е подготвена странично да ги прераспореди во овој сектор на фронтот.

Институтот за проучување на војната, исто така, пишува дека и руски и украински извори ги припишуваат неодамнешните украински напредувања јужно од Бахмут на супериорната украинска борбена координација, попрецизниот артилериски оган и посилните системи за електронско војување.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина