Утрински Весник
Свет

Институт за проучување на војната: Убиен командант на елитната руска единица

Институт за проучување на војната: Убиен командант на елитната руска единица

Институтот за проучување на војната во дневниот извештај наведува дека се појавиле информации дека Василиј Попов, командантот на рускиот 247. гардиски воздушно-десантен јуришен полк, бил убиен за време на борбите во Украина.

dobivaj vesti na viber

Ова го прави втор командант на 247. полк убиен во акција од почетокот на војната во Украина, откако Константин Жижевски беше убиен во февруари минатата година. Американскиот тинк-тенк нагласува дека Василиј Попов дури неодамна го замени Пјотр Попов како командант на 247. полк.

Се претпоставува дека членовите на споменатиот полк дејствуваат во регионите Доњецк и Запорожје.

Институтот за проучување на војната претходно утврди дека релативно елитните сили на полкот извршуваат ограничени контранапади во критичните сектори на фронтот и процени дека смртта на командантот дополнително ќе ја ослабне единицата.

Можете да прочитате

Нуклеарниот развој влезе во законодавството на Северна Кореја

Од Хаг ново обвинение против Шешељ и уште четворица радикали

Нови закани од Медведев:„На Русија и снемува други опции освен директна конфронтација со НАТО“