Утрински Весник
Свет

Илјадници луѓе протестираа во Тел Авив за ослободување на заложниците и против премиерот

2269763.jpeg

Неколку илјади луѓе протестираа во Тел Авив во саботата вечерта во корист на резолуцијата за ослободување на израелските заложници кои ги држеше милитантната исламистичка група Хамас.

На протестот можеа да се слушнат и гласни критики на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и повици за нови избори. Демонстрантите држеа транспаренти на кои, меѓу другото, пишуваше: „Преговарај сега, подоцна оставка“.

Таткото на израелски заложник го критикуваше фактот дека личниот опстанок на владата е поважен од заложниците. Тој ја повика владата да се согласи на прекин на огнот во замена за враќање на заложниците.

Израелската телевизија Кан, повикувајќи се на владин претставник, објави дека Израел засега не испраќа преговарачки тим во Каиро. Израел ќе испрати делегација во Египет само откако Хамас ќе одговори на предлогот за договорот.

Израелската офанзива на градот Рафа на југот на Појасот Газа ќе биде „смртна казна“ за заложниците, нагласи братот на еден од уапсените.

Нетанјаху не може да остане премиер „со крвта на 132 заложници на рацете“, нагласи тој. Опозицискиот лидер Јаир Лапид рече дека владата треба да испрати преговарачки тим во Каиро „и да му каже да не се враќа без договор“.

Можете да прочитате

Москва ја зафати невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Без струја и Тирана и пола Албанија

Расте бројот на исчезнати и починати странски туристи во Грција