Утрински Весник
Спорт

Ига Свјонтек првата полуфиналистка на турнирот во Рим

Iga Svjontek.jpg

Полската тенисерка Ига Швионтек се пласираше во полуфиналето на ВТА турнирот во Рим, откако денеска во четвртфиналето ја совлада Американката Медисон Кис со 6:1, 6:3.

Натпреварот траеше 76 минути. Ова беше петти дуел на полската и американската тенисерка, а четврти триумф за Швионтек.

Полската тенисерка во полуфиналето на турнирот во Рим ќе игра со победничката од мечот меѓу Американката Коко Гоф и Кинезот Чинвен Женг.

Преостанатите две четвртфиналиња ќе се играат утре, а ќе се сретнат Викторија Азаренка (Белорусија) – Даниела Колинс (САД) и Арина Сабаленка (Белорусија) – Јелена Остапенко (Латвија).

ВТА турнирот во Рим се игра за награден фонд од 4.791.105 евра.

Можете да прочитате

Луда прослава на првиот европски трофеј на Олимпијакос

Олимпијакос ја освои Лигата на конференции, прв европски трофеј за грчкиот тим

Македонија СП ќе го почне во Вараждин против Унгарија, Гвинеја и Холандија