Утрински Весник
Спорт

Хотелот на Роналдо во Маракеш нуди засолниште за настраданите во земјотресот

Хотелот на Роналдо во Маракеш нуди засолниште за настраданите во земјотресот

Хотелот „Пестана ЦР7“ во Маракеш, Мароко, во сопственост на фудбалската суперѕведа Кристијано Роналдо е отворен за луѓето кои бараат засолниште по кататрофалниот земјотрес во петокот.

dobivaj vesti na viber

Планинскиот регион на Високиот Атлас во петокот беше погоден од земјотрес од 6.8 степени, во кој животот го загубија над 2.000 луѓе, а илјадници останаа без покрив над главата. Напаѓачот на саудискиот Ал-Наср, ги отвори вратите на својот хотел од 174 соби, кој се смета за еден од најлуксузните во Маракеш, за тие на кои им е потребна помош, јавуваат локалните медиуми.

Стариот град Маракеш, кој е заштитн од УНЕСКО, е најпогоден од земјотресот со повеќе целосно урнати згради, а тесните улици го прават спасувањето уште потешко.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања