Утрински Весник
Свет

Хорор-свадба во Хрватска: младоженецот почнал да повраќа, 150 од 250 гости се разболеле

Хорор-свадба во Хрватска: младоженецот почнал да повраќа, 150 од 250 гости се разболеле

Мислав Маркоч минатата недела имал свадба во свадбеното одморалиште Корберон со речиси 250 гости. Меѓутоа, околу 20 часот почувствувал дека нешто не е во ред со него поради што се повлекол во својата соба.

dobivaj vesti na viber

„Беше ужасно, повраќав и имав дијареја. Мислев дека е од стрес и возбуда за свадбата, но потоа добив и температура“, раскажува Маркоч за „Јутарњи.хр“.

Како одминувале часовите, свадбата се одвивала без младоженецот, а тој сѐ повеќе, се исцрпувал, па морало да повикаат брза помош. Му дале лекови за намалување на температурата и против гастроентеролошки нарушувања по што се освестил и се вратил на прославата околу три часот наутро.

Веќе следниот ден почнале и гостите да ги добиваат истите симптоми.

„Кога дојдовме да платиме за прославата, му кажавме на сопственикот што се случило, а тој рече дека очигледно сум ги заразил гостите. Дури и верував и ми беше многу тешко. Дури подоцна случајно дознав дека една недела претходно по истото сценарио имало свадба на истото место“, вели Маркоч.

На крајот, дури 150 од 250 гости се заразиле со норовирус, од кои 20-ина завршиле во итната медицинска помош.

Тој објаснува дека на денот на неговата венчавка имало две свадби и дека секој бил во свој шатор и гостите не се дружеле меѓу себе. Исто така, во саботата се одржале две свадби и на секоја имало заразени лица.

„Нашата храна е здрава и имаме сертификат за тоа. Време е за вируси и можно е инфекцијата да е донесена од луѓе. На свадби има луѓе од цела држава“, вели директорот на ресторанот.

„Во постојан контакт сме со епидемиолошката служба, сите вработени се тестирани и никој нема норовирус. Претпоставувам дека еден од нив ќе беше болен ако инфекцијата дојде од нас“, вели тој.

На веб-страницата на Хрватскиот институт за јавно здравје се објаснува дека норовирусот е многу заразен, а се шири кога луѓето јадат храна или пијат вода загадена со патоген.

Ова се случува ако се јаде храна или се ракува со вода загадена со норовирус или ако храната и водата дојдат во контакт со траги од секрет на рацете на заразени или незаразени луѓе, кои може да го потиснат вирусот. Како и кај сите труења со храна, симптомите вклучуваат повраќање, грчеви во стомакот и дијареја.

Закрепнувањето е брзо, 1-2 дена, а главните проблеми се можна дехидрација, особено кај многу мали деца, постари и имунокомпромитирани пациенти, и можно е асимптоматско ширење на вирусот по закрепнувањето.

Можете да прочитате

НАТО утре формално ќе го назначи Руте за следен шеф

Џулијан Асанж постигнал договор со американските обвинители за негово ослободување

Европол: Во Шпанија се уапсени 42 осомничени за трговија со канабис и хероин