Утрински Весник
Спорт

Хименез за историја и конечни Ајакс – Феенорд 0:4

Хименез за историја и конечни Ајакс – Феенорд 0:4

Холандското деби кое започна во неделата заврши попладнево со убедлива победа на Феенорд на „Јохан Кројф арена“ во Амстердам.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот во неделата беше прекинат во 55. минута при резултат 0:3. Навивачите на Ајакс го прекинаа натпреварот, откако на теренот започнаа да фрлаат разни предмети и факели. Потоа тие направија хаос и низ Амстердам.

Поради тоа неочекувана беше одлуката на Фудбалскиот сојуз на Холаднија натпреварот да продолжи од 55.минута.

Головите пред прекинот ги постигнаа Хименез во 9. и 18. минута и Паишао во 37. минута.

Веднаш откако натпреварот продолжи, Феенорд го постигна четвртиот гол, стрелец беше Хименез.

Хименез забележа хет-трик и стана првиот играч на Феенорд кој трипати ја погодил мрежата во дербито против големиот ривал Ајакс.

Foto/ EPA

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања