Хетафе освои бод против Атлетико

Атлетико Мадрид не успеа да го победи Хетафе во 20.коло. Натпреварот на „Сивитас Метрополитано“ аврши без победник 1:1.

Атлетико продолжува да распродава бодови на својот стадион. Во 20.коло не успеа да го победи претпоследнопласираниот Хтефе и покрај тоа што доминираше во текот на целиот натпревар.

Првиот гол на мечот го постигна Анхел Кореа во 62. минута, откако ВАР потврди дека Аргентинецот не бил во офсајд.

По постигнатиот гол, Атлетико продолжиси нападите, во целост ја контролираше играта, се до 80.минута кога Саул не беше внимателен топката го погоди во раката. Пеналот за хетафе го реализираше Унал.

До крајот на мечот Караско и Депај не успеаја да му ја донесат победата на Атлетико.

На последните 21 натпревари, Хетафе само четири пати успеа да освои бод. Можеби овој ќе му помогне да избори опстанок во лигата.

Хетафе на 19.место има 18 бода, Атлетико е на четвртото место со 35 бода.