Утрински Весник
Свет

Хаос во Брисел: Земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Screenshot 2024 02 26 113331.jpg
300x250 (7)

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест, барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени на супермаркетите до договорите за слободна трговија, додека министрите за земјоделство се собраа да разговараат за кризата во овој сектор.

Полицијата употреби водени топови за да го изгасне пламенот, но и земјоделците ги пробија полициските блокади.

Ss1

Над 100 трактори беа паркирани околу седиштето на институциите на Европската унија, на кратко растојание од затворениот простор каде што министрите пристигнаа на средбата.

Земјоделците ширум Европа организираа неколкунеделни протести барајќи акција од политичарите.

Локалните проблеми на земјоделците се различни. Но, Морган Оди, генерален координатор на земјоделската организација „La Via Campesina“, рече дека за повеќето земјоделци „се работи за приход“.

Ss1

Можете да прочитате

Лавров: Западот се приближува до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба од свештеници