Утрински Весник
Спорт

Халанд играч на сезоната во Премиер лигата

Халанд играч на сезоната во Премиер лигата

Ерлинг Халанд е прогласен за играч на сезоната во англиската Премиер лига.

dobivaj vesti na viber

Неверојатниот норвешки напаѓач го предводеше Манчестер Сити до шампионската титула во својата прва сезона, постигна 36 гола и забележа осум асистенции. Овие бројки ќе има можност да ги поправи во последното колу, во недела, против Брентфорд.

Халанд оваа сезона собори голем број рекорди во Англија и светот, но секако вреди да се напомене дека стана играчот со најмногу голови во една сезона во Премиер лигата.

Досега тој рекорд со 34 гола го држеа Енди Кол и Алан Ширер, со тоа што тоа го направија кога сезоната имаше 42 натпревари, за разлика од денешните 38.

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра