Утрински Весник
Спорт

Гвардиола: Халанд мора да постигнува по пет гола на секој натпревар

Гвардиола: Халанд мора да постигнува по пет гола на секој натпревар

Менаџерот на Манчестер Сити, Хосеп Гвардиола, беше исклучително среќен од победата над Кристал Палас на гости со 0:1. Минималниот успех го донесе Ерлинг Халанд со гол од пенал.

dobivaj vesti na viber

„Ерлинг мора да дава пет гола на секој натпревар, во спротивно ќе бараме одговорност“, изјави со насмевка Гвардиола.

„Нема притисок врз Халанд. Една од неговите најсилни карактеристики е тоа што не се откажува. И да пропушти шанса, не се откажува и постигнува гол во следната шанса. Ерлинг секогаш размислува позитивно, а тоа е многу важно“, нагласи тренерот на „граѓаните“.

„Ако Холандија не постигне гол на еден или два натпревари, луѓето почнуваат да зборуваат дека тој повеќе не е истиот напаѓач. Но, вистината е дека бројките зборуваат сами за себе. Погледнете колку голови постигна само во март“, додаде Гвардиола.

Ерлинг Халанд има постигнато 28 голови во Премиерлигата од почетокот на сезоната, а рекордот го држат Алан Ширер и Енди Кол, кои постигнале по 34 гола.

Можете да прочитате

Роналдо: Поминав низ тежок период, но дознав кој е на моја страна

Катарците и Ретлкиф со „подобрени“ понуди за Јунајтед, акциите на берзата скокнаа!

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи