Утрински Весник
Спорт

Гут-Бехрами го освои Глобусот во супер-велеслалом

Гут-Бехрами го освои Глобусот во супер-велеслалом

Швајцарската скијачка Лара Гут Бехрами победи на последниот супер-велеслалом сезонава.

dobivaj vesti na viber

Таа на тој начин го освои малиот Кристален глобус во оваа дисциплина на финалето на Светскиот куп во алпско скијање во Солде.

Олимписката шампионка славеше со време од 1:26.70 минути. Таа беше 22 стотинки побрза од Италијанката Федерика Брињоне, а 47 стотинки од Норвежанката Рагнхилд Мовинкел.

Пред трката, пет скијачики беа во конкуренција за малиот Кристален глобус во супер-велеслалом, бидејќи имаше седум различни победнички на претходните седум трки.

На крајот го освои Гут Бехрами, четврти пат во кариерата, по 2014, 2016 и 2021 година.
Американската скијачка Микаела Шифрин, која претходно го освои големиот Кристален глобус, трката ја заврши на 14. место.

Во конечниот пласман во оваа дисциплина позади Гут Бехрами завршија Брињоне и Мовинкел.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром