Утрински Весник
Свет

„Гугл“ се согласи да ги избрише податоците од пребарувањето на Интернет

D0b3d183d0b3d0bb D0b3d0be D0bdd0b0d0b4d0b3d180d0b0d0b4d183d0b2d0b0 D181d0b2d0bed198d0bed182 D0b8d0bdd0bad0bed0b3d0bdd0b8 63d6e26ca7059.jpeg
Ss2

Американскиот технолошки гигант Гугл се согласи да избрише милијарди записи од пребарувањата на интернет за да ја реши тужбата поднесена од корисници кои тврдат дека компанијата ја прекршила нивната политика за приватност.

Условите за спогодбата беа поднесени претходно оваа недела во федералниот суд во Калифорнија и се чека зелено светло од главниот судија.

Ss1

Адвокатите на тужителите ја проценуваат вредноста на тужбата од пет до 7,8 милијарди долари, објави порталот „Пословни“. Во медиумите се забележува дека „Гугл“ нема да плати отштета, туку дека корисниците можат да го бараат отштета преку приватни тужби.

Потсетуваат дека колективна тужба против „Гугл“ била поднесена уште во 2020 година во име на милиони корисници кои ја користеле опцијата за „анонимно“ пребарување на Интернет од 1 јуни 2016 година.

Обвинителите тврдат дека аналитиката, колачињата и апликациите ѝ дозволуваат на Алфабет, матичната компанија на Гугл да ја следи активноста на корисниците кои ја избрале „анонимната“ варијанта на прелистувачот, вклучително и Гугл Хром, а коментарот е дека тој се претворил во „неодговорно богатство на информации“ за нашите пријатели, омилена храна, хоби, навики за купување и „најинтимните и потенцијално срамните работи“ што ги бараме на интернет, тврдат обвинителите.

Како што е наведено, како дел од спогодбата, компанијата се обврза да ги ажурира информациите за податоците што ги собира при „приватниот“ преглед и во следните пет години да им овозможи на корисниците на опцијата „анонимно“ прегледување да блокираат „колачињата“ на други компании.

– Тоа значи дека „Гугл“ ќе собира помалку податоци од прегледите на приватни корисници и ќе заработува помалку од податоците – најавија адвокатите.

Претставникот за медиуми на компанијата рече дека се задоволни од спогодбеното решавање на тужбата, иако од самиот почеток сметаат дека е неоснована.

– Никогаш не поврзуваме податоци со корисниците доколку користат „инкогнито“ режим на работа – рече претставникот на „Гугл“ и додаде дека со задоволство би избришале стари технички податоци кои ниту биле поврзани со поединечни корисници, ниту се користеле за каква било форма на персонализација.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван