Утрински Весник
Свет

„Гугл“ научи ромски јазик – 24info.mk

Romski Google Translate 1024x293 1.webp.webp

Популарната алатка за преведување „Гугл транслејт“ (Google Translate) воведе превод и на ромски јазик.

Новата опција е достапна на страницата на Google Translate, каде што за ромски јазик се избира опцијата Romani.

„По многу години барајќи од Google со McCann Worldgroup Romania да ни помогне да учиме ромски на интернет, со задоволство гледаме дека конечно, мајчиниот јазик на најголемото европско малцинство, е индексиран во Google и може да се користи во Google Translate! О Google siklilo i Romani ćhib! (Goole го научи ромскиот јазик)“, објавија Ромите за демократија – Романија. (Цивил).

Можете да прочитате

Се урна балкон, има жртви, 7 деца меѓу повредените во Неапол

По петнаесетдневниот топлотен бран од денеска пад на температурите во Грција

Две анкети покажаа дека Трамп ќе ја победи Харис на изборите